مشخصات فردی و زندگینامه
نام:حسن
نام خانوادگی:یوسفیان
پست الکترونیک:hasanusofian@gmail.com; Hasan1347@rayana.ir
نخصص ها:کلام ، فلسفه ، الهیات و معارف اسلامی

زندگی نامه

اینجانب حسن یوسفیان در سال 1361 شمسی در مهدی شهر (سمنان) تحصیل علوم دینی را آغاز کردم و پس از دو سال به قم آمدم. در دوران جنگ تحمیلى، چند سالی تقریبا ترک تحصیل کرده بودم، امّا پس از پایان یافتن جنگ، پیشرفت تحصیلی رضایت بخشی داشتم و در امتحانات سراسری حوزه در سال 1375 شمسی در «پایه دهم» نفر اول شدم.
در سال 1373 شمسی در «مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی» پذیرفته شدم و دوره کارشناسی را در سال 1376 و دوره کارشناسی ارشد دین شناسی (کلام) را در سال 1381 به پایان رساندم.از سال 1382 تحصیل در مقطع دکتری در رشته کلام را در دانشکده تربیت مدرس دانشگاه قم آغاز کردم و در سال 1388 از پایان‌نامه دکتری خود با عنوان «بررسی نظریه حقیقت دوگانه از دیدگاه ابن‌رشد و ابن‌رشدیان» دفاع نمودم.
کار تألیف و پژوهش را در سال 1375 با نگارش کتاب «پژوهشی در عصمت معصومان» آغاز کردم. و این اثر اول، پس از چاپ در سال 1378 به عنوان کتاب سال حوزه و نیز کتاب سال دانشجویی کشور برگزیده شد. تألیفات دیگر حقیر نیز به لطف خداوند با توفیقاتی همراه بوده؛ چنان که کتاب «عقل و وحی» به عنوان پژوهش برگزیده کنگره دین پژوهان کشور در سال 81 و نیز کتاب سال حوزه در سال 84 انتخاب شده است. پژوهش «باورهای دینی و چالش‌های نو» نیز در سال 83، اثر برگزیدۀ کنگرۀ دین پژوهان شده است.
هم اکنون این جانب به عنوان عضو هیأت علمی، به کار تألیف و تدریس در مؤسسه امام خمینی اشتغال دارم.